Rys ostrovid

Ludvík Kunc

Vzhled

Rys ostrovid (Lynx lynx) je nejznámější a nejpopulárnější kočkovitou šelmou našich hor a lesů. Jedná se o plachou a samotářsky žijící šelmu. I když je ze všech tří velkých šelem nejmenší, jedná se o statnou kočkovitou šelmu s vysokýma nohama a krátkým, jakoby uťatým ocasem.

Rys má charakteristické zbarvení, které je velice variabilní. Podle individuální kresby srsti, která se uchovává po celý život, lze rozeznat jednotlivé jedince v populaci. Místy až 3,5 cm dlouhá hustá srst na hřbetě je rezavohnědá, šedožlutá až šedá s více či méně výraznými hnědočernými skvrnami. Středem hřbetu se táhne podélný tmavý pás a také ocas je na konci černý. Břicho bývá světlejší až bílé. Hlavu má kulatou a u některých jedinců se srst na lících protahuje v tzv. licousy, které jsou dobře patrné v zimním období. Na konci ušních boltců jsou až 4 cm dlouhé tmavé štětičky prodloužených chlupů, které slouží k lepšímu rozpoznávání směru přicházejícího zvuku.

Hmotnost této kočkovité šelmy u samců dosahuje 18 až 25 (–37) kg a u samic 12-16 (–24) kg, v karpatských lesích je průměr asi 25 kg. Délka těla (bez ocasu) činí 80 až 115 cm. Výška v kohoutku je 54–75 cm. Žije samotářským způsobem života a dožívá se 14–17 let (v zajetí až 25 let).

Pavel Vlček